Posebna izdaja nemške revije Bergsteiger (Bergsteiger Extra: Bergsteigerdörfer) se je osredotočila na zanimive lokacije iz združenja Bergsteigerdörfer, in med njimi je tudi Jezersko! Celo revijo lahko najdete na tej povezavi, originalni članek o Jezerskem pa v prilogi.
Prevod članka:
BERGSTEIGER , posebna izdaja, posvečena Gorniškim vasem
Franziska Haack
OHRANJEVALCI
Na Jezerskem bomo zaman iskali hotelske gigante in žičnice. Domačini prve slovenske Gorniške vasi so dobri v ohranjanju Lepega. In to ne iz popolnoma nepraktičnih razlogov.
Na Jezeskem je gorništvo tradicija – zaradi naravnih danosti, bi lahko rekli. »Pri nas ni veliko izbire, lahko gremo v gostilno ali v hribe. Moj tast je vedno rekel, da hoče oboje in je postal oskrbik,« je povedala Karmen Karničar, ki je posnemala svojega tasta in postala oskrbnica iste koče. Sama ima sedaj čas za hojo v hribe šele v pozni jeseni in pozimi. Toda na izpostavljenem podestu nad Ravenski Kočno in pod severnimi stenami je vse poletje v središču Grintovcev.
Jezerjani, ki živijo odrezani v dolini med Kamniškimi Alpami in Karavankami, so od nekdaj povezani z gorami: kot pastirji, visokogorski kmetje, lovci in kasneje tudi kot gorski vodniki. Četudi se je že koncem 19.stoletja pojavil turizem, v vasi nikoli niso gradili velikih hotelskih kompleksov in žičnic. Kot je bilo pričakovati, je tako prav Jezersko postalo prva Gorniška vas v Sloveniji. Planincem je na razpolago 45 km planinskih poti in 2 planinski koči ( še Kranjska na Ledinah).
»Češka koča je tako zelo domačna, tako je, kot bi prišli k svoji babici na obisk,« je navdušena Karmen. Odraščala je pri svoji stari mami, ker so starši delali v Nemčiji. Kot mladenka prišla pomagat v kočo, se zaljubila vanjo in sina tedanjega oskrbnika. Šef je postal tast in Karmen po vmesnih postajah v Julijcih (spet) oskrbnica v domači koči. »Podnice, ki sem jih »ribala« pri petnajstih, so še vedno iste,» se smeji.
Postojanka je najstarejša slovenska koča, ki je povsem obdržala svojo prvotno podobo. Od žegnanja v letu 1900, se njena zunanjost ni spremenila, z izjemo toaletnih prostorov. Kar pomeni, da je vse še prvobitno, saj ni niti električne napeljave. V mali kuhinji kuha Karmen s svojimi pomočnicami in pomočniki dnevno sveže jedi. Ker ni hladilnikov, se sveža zelenjava in meso predelajo isti dan; predvsem v domače enolončnice in zelo okusen«štrudelj«.
KULINARIČNA ALPSKA KOMBINACIJA
Rok Teul obožuje »štrudelj« v Češki koči. Zanj je zahteven vzpon po zavarovani plazelni poti (ferati) eden najlepših vzponov v domači okolici. Okrepčilo z Alpsko kombinacijo, ki sestoji iz domačega čaja, sadjevca in zavitka, je rožica na torti uspešnega hribovskega dneva. Rok je turistični vodnik, dela tudi v krajevni turistični pisarni in pravi, da je pridružitev Jezeskega k Gorniškim vasem potrdila filozofij domačinov.«Že pred tem smo bili zelo ekološko usmerjeni in proti masovnemu turizmu. Želimo si, da številke ostanejo v teh okvirih, a da bi turisti dlje časa ostali pri nas. Večina domačinov ne dela v turizmu, marveč se vozi 30 km daleč v mesto. Tudi zato nam je zelo važno, da raven kvalitete našega življenja ostane visoka in da lahko vedno najdemo miren kotiček zase,« pomežikne Rok. Tukaj lahko še vedno (tudi) sam uživaš v gorah.
Krajevni biser je malo jezerce srčaste oblike, ki s svojo zeleno barvo mirno konkurira nemškim tekmecem na Instagramu in tako poleti kot pozimi privablja ljudi. Umetno jezero (naj) spominja na veliko ledeniško jezero, ki je po velikem potresu odteklo v 14. stoletju. Sedanja vaško jedro je nastalo na jezerskem dnu, večina že takrat obstoječih kmetij še obstaja. Ukvarjajo se z ekološko pridelavo in nekatere tudi s turizmom in slednje so kot namestitvena možnost priljubljene predvsem pri družinah. Tudi Rok se rad sprehodi okoli jezera in zavije v gostilno na njegovi severni strani.
Priljubljen je tudi vzpon na Pristovški Storžič, ki je na meji z Avstrijo in od koder imamo čudovit razgled na malo vasico,ki leži v skalnem naročju. Od jezera se odpravimo mimo cerkve svetega Andreja ( kjer so zelo lepo ohranjene freske iz 15 stoletja) in kmetij do sedla, kjer se pot poda po avstrijski strani na vrh, (tudi v Avstriji), od koder se, z malo sreče, vidi tudi Grossglockner/ Veliki Klek.
Poleg lažjih hribovskih ciljev nudi mala gorniška vas tudi zahtevne gorniške in alpinistične cilje. Zavarovana plezalna pot /ferata do Češke koče je z oceno D/E najtežja tovrstna pot v Sloveniji. Iz koče lahko osvojimo različne zahtevne vrhove ali se odpravimo na več dnevno prečenje Grintovcev. V dobri uri lahko pridemo do Kranjske koče, a sta varianti iz doline prav tako privlačni, posebno tista, ki se začne pri jezeru in jo lahko vkomponiramo v krožno pot. Zgrajena je bila v sedemdesetih letih na obrobju ledenika pod Skuto kot postojanka, kjer je jugoslovanska smučarska reprezentanca lahko trenirala v času služenja vojaškega roka.
Gore okoli vasi so bile zahteven poligon, kjer je treniral Davo Karničar, ki je kot prvi presmučal Mt. Everest. Žal se je ponesrečil pri delu v gozdu. Tudi drugi Jezerjani so navdušeni turni smučarji, četudi ekstremne smučarske spuste (zdaj) puščajo na miru. Med njimi je tudi Davov mlajši brat Drejc, ki je od leta 2018 župan Jezerskega in je bil dolgoletni vodja gorskih reševalcev. Konec koncev ne more človek vse zime preživeti v gostilni in čakati na hribovsko sezono.
Prevod: K.K.